Jaki jest właściwy termin na oddzielenie źrebaka oraz klaczy?

Jednym z kłopotów przy wychowywaniu źrebięcia jest sposób odłączania go od matki. Z punktu widzenia hodowcy rozdzielenie takie często posiada charakter ekonomiczny i organizacyjny.
Na wolności źrebaki swym matkom towarzyszą relatywnie długo.

marki

Autor: Fyn Kynd
Źródło: http://www.flickr.com
Prowadzone obserwacje wolno żyjących stad pozwoliły zaobserwować, że chowane dziko źrebięta potrafią ssać swoje rodzicielki nawet jako mające rok osobniki. W wypadku chowu stajenno-pastwiskowego lub stajennego, opiekę nad hodowlanym źrebięciem sprawuje człowiek. Decyduje on ostateczne o terminie rozdzielenia. Istnieje bardzo dużo teorii, które tyczą się wieku, w jakim odłączenie będzie odpowiednie nie tylko dla źrebięcia, lecz także dla klaczy. W Polsce rozdzielenia dokonuje się przeważnie między 5 a 7 miesiącem życia źrebięcia. Wszystko zależy jednak od kondycji psychicznej oraz fizycznej źrebaka. Przyjmuje się, że źrebaki utrzymywane muszą być przy klaczy do tego momentu, póki laktacja się utrzymuje na dostatecznym poziomie. Mleko, które posiada klacz, jest to pokarm najmniej kosztowny oraz najbardziej wartościowy dla źrebaka.

Żwirek dla kota

Źródło: www.zwierzakowo.pl
Istnieje parę procedur rozdzielenia źrebaka i klaczy. Wszystko zależy w rzeczywistości od indywidualnych metod hodowli i wychowu koni. Duża ilość hodowców twierdzi, że źrebaki najkorzystniej jest odłączać stopniowo zwiększając przerwy. Przykładowo coraz bardziej zwiększając przerwy: dla przykładu wstępnie dopuszczać sześć razy, zaś później jeden raz na dzień do klaczy.

Przejdź do opisu, który umieściliśmy pod tym linkiem oraz czytaj więcej ciastka treningowe na ów temat, który najwidoczniej Cię zainteresował. Nie czekaj!

W ten sposób w trakcie 2 tygodni można ich od siebie odzwyczaić. Niektórzy hodowcy preferują jednak bardziej praktyczne i łatwiejsze wyjście, które opiera się na jednorazowym odłączeniu.

W przypadku wyboru tej metody, rekomenduje się, aby postawić odłączonego źrebaka w stajni, w której uprzednio żył oraz umożliwić komunikowanie się z klaczą słuchem oraz wzrokiem. Należy również przez kilka początkowych dni umożliwić im kontakt na pastwisku albo wybiegu.

Comments |0|

*

Legend *) Required fields are marked
**) You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Category: Bez kategorii
Tags: , ,